TYDZIEŃ 7
Zacznij służyć w Duchu Świętym
Abyśmy żyli już nie dla siebie, ale dla Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał, zesłał On od Ciebie, Ojcze, jako pierwszy dar dla wierzących, Ducha Świętego, który dalej prowadzi Jego dzieło na świecie i dopełnia wszelkiego uświęcenia.
IV Modlitwa Eucharystyczna
Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego (1 Kor 2, 10). Duch Święty w teologii bywa nazywany osobową miłością łączącą Ojca i Syna. Jest pojmowany przez Kościół jako ten, który doprowadza do jedności. Jego działanie nie jest powierzchowne, ono dotyka głębi ludzkich serc. To On ma dostęp do tego, co w nas jest najgłębsze: do miłości Bożej, która leży u podstaw naszego jestestwa. Dlatego właśnie to Duch Święty od wewnątrz przypomina nam, że jesteśmy dziećmi Bożymi i dopomina się w naszych sumieniach, byśmy szanowali w sobie i innych tę wielką godność.
To właśnie w głębi serca możemy rozpoznać owoce Jego działania: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie, sprawiedliwość, pobożność, wiara, wytrwałość, gorliwość, poznanie, powściągliwość, przyjaźń braterską (por. Ga 5,22-23; 1 Tm 6,11; 2 P 1, 5-7).
Jeśli zaś podążamy za tym, co powierzchowne i często mocno naznaczone grzechem – naszym własnym i drugich – wtedy budzą się w nas: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki, samolubność, chciwość, wyniosłość, pycha, bluźnierstwa, nieposłuszeństwo, niewdzięczność, niegodziwość, brak serca, brak litości, rzucanie oszczerstw, niepohamowanie, brak uczuć ludzkich, nieprzychylność, zdrada, zuchwałość, nadęcie, miłowanie bardziej rozkoszy niż Boga (por. Ga 5, 19-21; 2 Tm 3,2-4).
Duch Święty będzie nas zatem zawsze pociągał ku głębi, wbrew naszej skażonej naturze, która wypycha nas ku życiu powierzchownemu, bezrefleksyjnemu, które św. Paweł nazywa dążeniem ciała.
Życie w Duchu Świętym jest zatem naznaczone napięciem pomiędzy powierzchownością a głębią. Pomiędzy miłością, która choć często jest trudem i obumieraniem, prowadzi do pełni życia, a wygodą, która choć jest łatwiejsza i jakby przyjemniejsza, prowadzi do nudy, pustki i beznadziei.
Życie w Duchu Świętym oznacza ciągłe odwracanie się od tego, co powierzchowne, ku temu, co głębokie; obumieranie wobec własnego egoizmu, żeby żyć nie dla siebie, ale dla Boga i innych.
Życie w Duchu Świętym zawsze prowadzi do służby. Przyjęcie darów i charyzmatów Ducha Świętego oznacza zawsze udział w Krzyżu Jezusa Chrystusa, czyli udział w miłości, która zbawia. Punktem odniesienia dla naszego życia w Duchu Świętym zawsze jest Jezus Chrystus, który pełen Ducha umył swoim uczniom nogi (J 13, 1-11).
W tym tygodniu na modlitwie będziemy się przyglądać działaniu Ducha Świętego w pierwotnym Kościele, jak czynił z uczniów prawdziwych świadków Zmartwychwstałego Chrystusa. Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi (Dz 1, 8).
Słowo Boże do codziennej modlitwy
ŚRODA – 1 Kor 13,1-13
Życie w Duchu Świętym to życie w miłości. Jezus całkowicie przeżył życie w Duchu. Ty też ciągle dostajesz Ducha Świętego, by w Nim żyć. Przeczytaj ten fragment. Potem przeczytaj jeszcze raz wersety 4-8 wstawiając w miejsce słowa miłość imię Jezus: Jezus jest cierpliwy; Jezus nie szuka poklasku; Jezus nie unosi się pychą… Przeczytaj jeszcze raz, tym razem wstawiając swoje własne imię: np. Jacek, Marta, Krzysiek, Monika nie szuka swego; nie unosi się gniewem; itd. Dziękuj Duchowi Świętemu za każde wezwanie tej litanii, które w twoim życiu już staje się prawdziwe. Proś, by cię przemieniał, gdy rozpoznasz wezwania, do których jeszcze ci daleko.
CZWARTEK – Dz 15,7-11
W pierwotnym Kościele często toczyły się spory pomiędzy chrześcijanami, którzy byli pochodzenia żydowskiego oraz tymi, którzy mieli pogańskie korzenie. Napięcie było związane z zachowywaniem pewnych rytuałów i przepisów. Podobne spory mają miejsce dzisiaj. Tymczasem Bóg dał Ducha Świętego także poganom i oczyścił ich serca przez wiarę (por. w. 8-9). Zatrzymaj się nad własnym patrzeniem na osoby ze wspólnoty, parafii, księży, biskupów, itd. Porozmawiaj ze św. Piotrem i poproś Go, by ci pomógł rozpoznawać i pielęgnować działanie Ducha Bożego w każdym człowieku.
PIĄTEK– Dz 19, 1-7
Św. Pawła ciągnie do uczniów; szukał ich gdziekolwiek się znalazł. Jak wielu dzisiejszych chrześcijan przypomina tych Efezjan, którzy przyjęli jedynie Chrzest Janowy, ale wciąż pozostają jakby uśpieni, bez żywej więzi z Jezusem, bez mocy Ducha Świętego w codziennym życiu. Czy prosisz Ducha Świętego, żeby prowadził cię do ludzi, którzy potrzebują usłyszeć Dobrą Nowinę o Jezusie? Poproś Ducha Świętego, by włożył w twoje serce swoją troskę i miłość do ludzi, których na co dzień spotykasz.
SOBOTA – Spotkanie z Maryją – J 2, 1-12
W Kanie Galilejskiej Jezus jest dorosły; wychodzi z domu. Zebrał już grupkę uczniów wokół siebie i razem przyszli na wesele, na którym jest też Maryja. Maryja ma otwarte oczy, dostrzega brak wina i mówi o tym Jezusowi. Ich rozmowa zdaje się być dość szorstka. Maryja zwraca się też do sług: Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie. Po weselu Jezus, Jego Matka, bracia i uczniowie udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni. Możemy sądzić, że Jezus chciał, by Jego uczniowie poznali Maryję, zanim na dobre zacznie ich kształtować i przygotowywać do stworzenia Kościoła. Zastanów się, w jaki sposób ta scena odnosi się do sytuacji z twojego życia? Porozmawiaj z Maryją lub Jezusem o tym, co poruszyło twoje serce w czasie tej modlitwy.
Tajemnica różańca – Wesele w Kanie Galiliejskiej
NIEDZIELA – Eucharystia
Po przygotowaniu darów, ksiądz zwraca się do wiernych słowami: Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg Ojciec Wszechmogący; odpowiadamy: Niech Pan przyjmie ofiarę z rąk twoich na cześć i chwałę swojego Imienia, a także na pożytek nasz i całego Kościoła świętego. Tą modlitwą lud Boży deleguje księdza do złożenia na ołtarzu Najświętszej Ofiary. Te słowa pokazują, że celebrowanie Eucharystii, to sprawa całej wspólnoty. Jak piękna i bogata może być Msza Święta, gdy czytania czytają lektorzy, kantor śpiewa psalm, kilka osób zanosi do Boga prośby w modlitwie wiernych; dary chleba i wina są wnoszone procesyjnie; czuć zapach kadzidła; a dobrze dobrane pieśni wykonuje zgrany zespół lub chór…? Zapytaj Ducha Świętego, czy chce coś zmienić w Twoim przeżywaniu niedzielnej Eucharystii.
PONIEDZIAŁEK – Dz 20, 7-12
Noc. W sali, w której Kościół zebrał się na łamaniu chleba pali się wiele lamp. Na zewnątrz jest ciemność. Młody chłopak usiadł na oknie – na krawędzi światła i ciemności. Stracił czujność, usnął i spadł. Umarł. To wydarzenie ma także sens symboliczny. Paweł zszedł tam, gdzie leżał martwy chłopak, a gdy wziął go w ramiona, Pan przywrócił mu życie.
Gdzie jesteś w Kościele? W środku, blisko ołtarza i w świetle? Na krawędzi, bliżej okna, wyjścia, tam, gdzie ciemniej…? Czy jesteś gotów pójść do tych, co upadli w ciemność? Trwaj w modlitwie zawierzania się Duchowi Św..
WTOREK – podsumowanie tygodnia
Dziś, podczas modlitwy osobistej, przypomnij sobie jak najwięcej łask otrzymanych w minionym tygodniu. Jeśli tego pragniesz, zatrzymaj się w postawie podziwu i uwielbienia. A może chcesz się przed Nim uniżyć? Może pokornie Go o coś prosić…